Opublikowano

Regał w stylu loftowym

regał jonas szafka - regały

Otwarty regał w stylu loftowym, i półki loftowe to prawdziwy wnętrzarski hit ostatnich lat. Skandynawskie ciepło wypiera powoli chłód stylizacji loftowych, czy mówiąc inaczej — industrialnych. Miliony ludzi pokochało minimalistyczny styl, który idealnie nadaje się do większych, otwartych przestrzeni. Styl industrialny wywodzi się z Ameryki lat 60. XX wieku. Stany Zjednoczone zmagały się wtedy z potężną recesją, a hale i magazyny z dnia na dzień pustoszały. Z czasem stały się miejscem życia nowojorskiej bohemy. Wypełnione wpadającym przez ogromne okna światłem, pozbawione większości mebli, surowe — przeobraziły się w mieszkania, galerie i miejsce spotkań ówczesnych artystów.

Z czasem historia ewoluowała, a styl loftowy przybierał po drodze wiele odmian. Stał się modny i pożądany. Dziś możemy wyróżnić jego dwie odmiany: hard loft i soft loft. Hard loft oznacza autentyczne, stare budynki, hale i kamienice przerobione na mieszkania bądź lokale komercyjne. Solf loft to natomiast nowoczesne pomieszczenia inspirowane stylem industrialnym. Urządzenie mieszkania w stylu soft loft jest dziś możliwie dzięki szerokiej gamie produktów dostępnych na rynku. Bez trudu możemy spotkać dodatki i meble takie jak: półki loftowe do kuchni, półki loftowe wiszące, loftowe półki ścienne, a nawet loftowe półki na kwiaty, czy loftowe szafki pod telewizor i loftowe szafki metalowe. Prawdziwym hitem jest jednak regał w stylu loftowym.

Regał w stylu loftowym — jak wygląda i gdzie postawić półki loftowe?

Regał Loftowy, podobnie jak półki loftowe na ścianę, czy loftowe szafki nocne i loftowe szafki RTV powinny łączyć w sobie funkcjonalność i design. Ciekawe wzornictwo musi umożliwiać dodatkowo łatwe przechowywanie oraz ułatwiać organizowanie przestrzeni. Regał powinien być zatem pojemny, jednocześnie najlepiej, gdy przypominał będzie produkt warsztatowy bądź będzie po prostu bardzo surowo wykończony. Materiał, który dominuje w stylu industrialnym to metal, drewno i szkło. W myśl ogólnej zasady regał powinien być otwarty. To kolejna designerska nowość, ponieważ dawne regały kojarzą się masywną meblościanką. To już przeszłość. Moda oraz styl życia się zmienia i dziś, w nowoczesnych mieszkaniach nie znajdziemy klasycznych, drewnianych zamkniętych regałów.

Wiemy już, że regał powinien być wykończony zgodnie z zasadą minimalizmu. Dodatkowo najlepiej, gdy będzie wykonany z metalu i będzie posiadał otwartą formę. Gdzie postawić taki mebel, gdy myślimy o wnętrzu loflowym? Najlepiej będzie prezentował się ustawiony na środku pomieszczenia bądź wyraźnie oddzielał na przykład strefę biurową od wypoczynkowej. Pamiętajmy, że loft to przestrzeń duża i otwarta. Odpowiedni podział na strefy jest, więc bardzo ważny, a regał może to ułatwić.

Półki Loftowe – idealne do minimalistycznych wnętrz

Półki loftowe mogą posłużyć jako funkcjonalny element dekoracyjny. Mogą być to półki loftowe wiszące, na kwiaty, półki loftowe do kuchni, loftowe półki ścienne, czy inaczej, loftowe półki na ścianę. W każdym pomieszczeniu będą wyglądały rewelacyjnie. Łączą w sobie design i funkcjonalność, czyli to, co w stylu industrialnym najważniejsze. Pamiętajmy, że loft nie może posiadać zbyt wielu dekoracji. To gryzie się z ogólną zasadą minimalizmu, tym bardziej w tym nurcie. Półki powinny być surowo wykonane, najlepiej z metalu. Metal można również połączyć z drewnem — to świetne rozwiązanie do kuchni. Drewno pozwoli nieco ocieplić surowość wnętrza.

 

regał w stylu looftowym - regał jonas szafka - półki loftowe
regał jonas – szafka w stylu looftowym

Loftowe szafki dopełnieniem regałów i półek

Podobnie jak w przypadku półek, możemy wyróżnić wiele rodzajów szafek w stylu industrialnym. Mogą to być na przykład: loftowe szafki nocne, loftowe szafki RTV, loftowe szafki łazienkowe, loftowe szafki na buty, loftowe szafki kuchenne, czy loftowe szafki wiszące. Zapewne nawet dla zwolenników minimalizmu zastanawiające jest, jak wyglądają loftowe szafki łazienkowe, czy kuchenne. Nic prostszego — to po prostu połączenie surowego metalu z drewnem. Stelaż najczęściej wykonany jest z czarnego, matowego metalu, a na nim oparte są drewniane szafki. Aby wpisały się w idee stylu, powinny nie posiadać uchwytów lub posiadać uchwyty z tego samego materiału i w tym samym kolorze, co stelaż. Ta sama zasada obowiązuje również loftowe szafki na buty, czy loftowe szafki pod telewizor. Loftowe szafki metalowe, czy będą to loftowe szafki wiszące oraz szafki pod tv loft również stanowią jednocześnie element dekoracyjny i funkcjonalny. Takie połączenie daje gwarancje dobrze wyglądającego wnętrza industrialnego. Jest to styl, który nie lubi świecidełek i licznych ozdób. Zastosowanie szafek i półek wystarczy, by dodać odrobinę elegancji.

Inspiracje – regał w stylu looftowym

zobacz również:

  • półki loftowe
  • szafki w stylu loft