Opublikowano

Vintage – meble i dodatki w stylu, który pokochasz

styl vintage

Meble vintage to przede wszystkim meble z duszą. Nie muszą być idealne, czasem odrobina rdzy lub innego nalotu wystarczy, by nabrały niepowtarzalnego charakteru. To właśnie wyróżnia je na tle innych, dostępnych powszechnie mebli – niepowtarzalność. Bardzo ciężko jest znaleźć lub zrobić dwa takie same produkty w starym stylu.

Co oznacza określenie vintage?

Styl vintage to określenie zamiłowania do rzeczy z historią, do odrywania tej historii i niekiedy nadawania nowego życia przedmiotom z dawnych epok. Nie bez powodu styl ten nazwano właśnie w ten sposób. Vintage to z angielskiego szlachetne, stare wino z owoców zbieranych podczas jednego sezonu. Określenie to najpierw trafiło do świata mody, następnie do projektowania wnętrz. Co ważne, nie odnosi się do żadnej konkretnej epoki.

Jak wygląda styl vintage w Polsce?

Polscy fani stylu vintage wracają chętnie do stylu lat 50tych lub 60tych. Najpopularniejsze przykłady to ceramika z Bolesławca, meblościanka Kowalskich czy projekty firmy Ład. O dziwo, choć vintage nawołuje do tego, co stare, został odkryty i spopularyzowany przez ludzi młodych, którzy już od lat z pozytywnym efektem zachęcają kolejne pokolenia do odkrywania magii, jaką znaleźć można w starych meblach.

Meble w stylu vintageowym

Co oznacza, że meble są w stylu vintage? To określenie nawiązuje do mebli z historią, do mebli starych, jednak bardzo designerskich, które niekiedy znaleźć możemy na pchlim targu. Moda na styl vintage spowodowała, że bardziej wymagający klienci, którym zależy na meblu nowym – nieużywanym, znajdą meble vintage również w nowoczesnych sklepach z meblami. Owe sklep często oferują również renowację starych mebli, co może przynieść bardzo interesujący, niepowtarzalny efekt. Narożnik Belavio od Befame może być ciekawa propozycją – jeśli szukasz mebli do wnętrz w stylu Vintageowym.

Jak wprowadzić styl vintage do wnętrza?

Styl vintage wymaga pewnego dystansu i humoru, nie lubi być brany na poważnie i doskonale czuje się w połączeniu z całkiem innymi, nowoczesnymi stylami. Można do nowoczesnego wnętrza dodać kilka dodatków w stylu vintage, bądź odwrotnie, do mieszkania w starym, klasycznym stylu wprowadzić kilka nowoczesnych mebli. W obu tych przypadkach osiągniemy styl lub chociaż namiastkę stylu. Nie można przecież zmienić mieszkania w muzeum – kluczem do sukcesu jest umiar i łączenie nowego ze starym.

Vintage – tylko dla indywidualistów?

Styl vintage to zdecydowanie styl dla ludzi, którzy nie chcą mieszkać w mieszkaniu jak z katalogu. Wprowadza do wnętrza bardzo indywidualne spojrzenie na świat i design. Poza ciekawymi, starymi meblami możemy również zadbać o niebanalne dodatki, jak na przykład stare bibeloty, czy niekiedy nawet dość oryginalne i ekstrawaganckie plakaty, czy inne ozdoby. Styl vintage pozwala na pełną różnorodność ponieważ ma wiele twarzy, od minimalistycznej, po romantyczną.

Z czym łączyć styl vintage?

Styl vintage wymaga dystansu i lubi humor. Meble vintage`owe bardzo dobrze czują się w otoczeniu nowoczesnych, stylowych wnętrz. Ciekawym pomysłem jest połączenie stylu vintage ze stylem skandynawskim, który lubi jasne barwy i ciepło drewna. Właśnie tam świetnie sprawdzą się barwne dodatki, rodem z PRL-u lub drewniane stoliki, czy komody. Dla osób lubiących kontrasty świetnym rozwiązaniem będzie hit ostatnich lat, czyli połączenie stylu industrialnego z vintage. Surowe wykończenie, ściany z betonu lub cegły i odkryte instalacje kochają stare i przytulne dodatki, takie jak pufy, fotele lub komódki. W ten sposób powstaje bardzo stylowe i oryginalne wnętrze. Eklektyzm również świetnie czuje flirtując z vintage. Natomiast by nie przesadzić niezbędne jest tu wyczucie. Żeby eklektyczne wnętrze wyglądało dobrze z innym stylem należy pamiętać, by zachować pewną harmonię. Ważne, by barwy oraz faktury ze sobą współgrały oraz by dobrze dobrać proporcję mebli. Przesada może wywołać chaos w i tak już pomieszanym wnętrzu.

Vintage – interesujący dodatek

Coraz częściej projekty wnętrz wyglądają w bardzo zbliżony do siebie sposób. Przeważa biel i szarość, czyli bardzo uniwersalne połączenie barw, przełamywane jedyne czernią bądź surową cegłą. Aby badać wnętrzu odrobinę charakteru można połączyć nowoczesność ze stylem vintage. Czasem jedynie ciekawy, stary, kolorowy fotel może spowodować, że wnętrze będzie wyglądało zupełnie inaczej, będzie intrygować, zaciekawiać. Dodatków warto poszukać na pchlim targu, bądź w domu babci i oddać do profesjonalnego zakładu, który nada im nowe życie.

Jak urządzić pomieszczenie w stylu vintage?

Styl vintage, to coś dla prawdziwych koneserów i indywidualistów. To styl dla kogoś, to nie chce mieszkać w mieszkaniu jak z katalogu, a teraz niestety większość wnętrz wygląda w ten sam, podobny sposób. Meble vintage`owe to meble z duszą, z historią, oryginalne i niepowtarzalne. Nie bez znaczenia jest fakt, że słowo vintage z angielskiego oznacza szlachetne, stare wino. Jak urządzić pomieszczenie w tym stylu? Łącząc z umiarem nowoczesność ze starymi, historycznymi meblami. Styl uwielbia flirtować z różnorodnymi stylami, dodając im wyjątkowego charakteru.

Pomysł na aranżacje

Komoda w stylu art deco, bądź fotel pamiętający czasy PRL-u to tylko niektóre skarby jakie możemy przemycić do pomieszczenia jakie chcemy zaaranżować w stylu vintage. Pamiętajmy natomiast, że nie można mieszkania zamienić w muzeum i ponadczasowe gadżety dodawać należy ze smakiem i umiarem. Mają one za zadanie być ciekawym kontrapunktem w całym pomieszczeniu, a nie je przytłaczać. Takie pomieszanie stylów sprawić może, że w naszym mieszkaniu zagości pewien misz masz, być może wręcz eklektyzm. Właśnie dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobierać dodatki, to klucz do tego, by w pomieszczeniu nie zagościł chaos. Bez obaw, jeżeli nie możemy znaleźć starych, wysłużonych mebli możemy kupić nowe, wzorowane na vintage.

Jakie dodatki vintage wybrać?

Lata 50 i 60 XX wieku uważane są za czas największej twórczości, jeżeli chodzi o historię polskiej ceramiki. Ośrodki Wzorcujące, które prężnie działały w tamtym okresie odpowiadały za sukcesy fabryk produkujących ceramikę pod szyldem New Look. Jeżeli zależy nam na oryginalnych dodatkach w stylu vintage warto sięgnąć po dzieła polskiej kultury. Wybrać możemy na przykład słynne polskie pikasy, czyli różnobarwne, szklane figurki lub zdecydować się na klasyczne szklane popielniczki, czy wazony, które jeszcze w latach 90tych często można było spotkać w polskich domach.

Dodatki zależą od pomieszczenia jakie akurat chcemy wystylizować. Styl ten nie lubi przesady, za to lubi humor i kreatywność. Z dodatkami w stylu vintage możemy się trochę pobawić, połączyć ze sobą kilka całkiem różnych epok bądź stylów. Lustro z odrobinę zaśniedziałą ramą nada wnętrzu tajemniczości i charakteru, stylowa, stara lampka świetnie sprawdzi się w sypialni. Fotel pamiętający czasy PRL-u możemy na przykład obić zabawną, kolorową tkaniną, będzie idealnie pasował do klasycznego wnętrza pokoju dziennego, gdzie stanowić będzie ciekawy kontrapunkt. Zamiast szafki nocnej użyć możemy starego radia, a zamiast komody położyć na sobie dwie stare walizki.

Styl vintage lubi niebanalne rozwiązania i odważne pomysły. To przede wszystkim humor i dystans. Jeżeli zależy nam na oryginalnych dodatkach możemy na przykład zamienić tradycyjną szafkę nocną i zamiast niej użyć starego radia, z lat 50ych. Ciekawym pomysłem jest również użycie starych walizek zamiast nowoczesnej komody. Stary, zniszczony fotel o ciekawym kształcie możemy obszyć ciekawą, kolorową tkaniną i postawić w salonie jako ciekawy i zwracający uwagę dodatek. W sypialni postawić można tradycyjny, stary budzik, a nad toaletką zawiesić zaśniedziałe, duże lustro.

Oświetlenie – ważny aspekt każdego pomieszczenia

To oświetlenie nadaje pomieszczeniom odpowiedniego klimatu. Lampy w stylu vintage spowodują, że atmosfera będzie kameralna i wyjątkowa. Możemy wybierać spośród wielu lamp wiszących, na przykład kryształowych żyrandoli, czy okrągłych kloszy, które przypominają model Topan. Dla fanów lamp stojących polecany jest model arco, zaprojektowany w latach 60tych. W wielu pomieszczeniach z powodzeniem sprawdzą się stare lampy rybackie, pradawne lampy oliwne bądź żeliwne żyrandole.

Stara rybacka lampa w otoczeniu nowoczesnego stylu skandynawskiego? Świetne i designerskie rozwiązanie, które pozwoli jednym ciekawym dodatkiem wprowadzić na dobre styl do wnętrza. Dla miłośników lamp wiszących, do takiego wnętrza pasować będzie również wisząca lampa przypominająca model Topan, jest to charakterystyczny okrągły klosz. Wnętrze industrialne lubi stare, żeliwne żyrandole bądź stojące klasyczne lampy żeliwne. Pomieszczenie można również oświetlić  stawiając lampę w stylu Arco – bardzo popularny dziś wzór. Co ważne, oświetlenie vintage z powodzeniem spotkać można dziś w wielu sklepach z meblami i oświetleniem. Projektanci bardzo chętnie wzorują się na vintage.

Vintage na ścianach?

Vintage uwielbia geometryczne wzory. Nie muszą znajdować się wyłącznie na ścianach, mogą również znaleźć się na dywanie bądź narzutach, czy zasłonach. Ale, aby nie wprowadzić do wnętrza chaosu, gdy decydujemy się na geometryczne wzory należy postawić na prostą kolorystykę. Dobrze czuje się w połączeniu z bielą i czernią oraz brązami i beżami oraz z kolorem starego złota. Jeżeli jednak wybraliśmy ściany monochromatyczne, na przykład w jasnych barwach bardzo fajnie pasować będą mocne, kolorowe akcenty. Vintage to kolor, w związku z tym można kupić na przykład poduszki w kolorze musztardowym, który vintage uwielbia bądź postawić na kilka dodatków w kolorze zieleni, błękitu lub czerwieni.

warto zobaczyć:

Pikowany narożnik Belavio