Opublikowano

Fotel muszelka w sypialni na poddaszu

Fotel muszelka w sypialni na poddaszu, czy też w innym pomieszczeniu, bez wątpienia będzie przykuwał uwagę gości swoim niepowtarzalnym designem. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale fotel muszelka to żadna nowość, wręcz przeciwnie. Swoje największe triumfy święcił w czasach PRL-u, by dziś powrócić w wielkim stylu.

Tak naprawdę od czasu lat 50 ubiegłego stulecia niewiele się zmieniło. W zasadzie nie wymyślamy nic nowego, a garściami czerpiemy z tego, co już było. Wszyscy pamiętamy modę na komplety wypoczynkowe. Dziś sofa i fotele są tak samo ważne, jednak w nieco odświeżonej formie. Foteli nie stawiamy już tylko w salonie, a gdy znajdują się w tej centralnej części każdego domostwa, najlepiej, gdy mocno odróżniają się od swojego tapicerowanego towarzystwa. Funkcja pozostaje zatem ta sama, ale dziś zdecydowanie stawiamy na nietuzinkowy design.

obrotowy fotel muszelka

Fotel muszelka, czyli mebel w stylu mid-country modern

Pisząc o fotelu muszelka, nie w sposób nie wspomnieć o stylu mid-country modern. Ideą stylu jest moda pochodząca z połowy XX wieku. Po raz pierwszy ten styl wnętrzarski został opisany w latach 80 przez Carę Greenberg, amerykańską pisarkę, specjalizującą się w designie lat 50. Według wytycznych, jakie postawiła Cara Greenberg, meble i dodatki w stylu mid-country modern to projekty charakterystyczne dla okresu między rokiem 1945, a 1960. Są to meble, wyróżniające się ergonomią i praktycznością oraz ciepłymi barwami.

Nowoczesny fotel muszelka jako fotel klubowy

Fotel o nazwie muszelka może przybierać różne formy. Cechą charakterystyczną jest pikowane siedzisko w kształcie muszli. Fotel tego typu oraz inne stylizowane na polski vintage, często noszą nazwę foteli klubowych. Ta historyczna definicja odnosi się do niskich, kolorowych foteli obitych skórą. Współcześnie ta nazwa wykorzystywana jest w odniesieniu do wielu innych modeli. Przykładem mogą być fotele koktajlowe, które pojawiły się już w latach 50 tak jak fotel muszelka.

fotel muszelka

Fotel muszla, czyli Shell Armchair

Wielbiciele wnętrzarskich trendów od razu dostrzegą podobieństwo do popularnych Uszaków — zarówno w wyglądzie, jak również nazwie.  Lata 60 w designie przyniosły prawdziwą rewolucję i widoczną fascynację stylem space age. Space age charakteryzuje się futurystyczną formą i geometrycznymi, opływowymi kształtami. Niestety w tamtym czasie w Polsce nie można było liczyć na nowoczesne technologie i materiały, ale na każdym kroku widać było inspirację zachodnimi trendami. Ówczesny fotel muszelka to świetny przykład, który przywodzi na myśl projekty wielkich, zagranicznych artystów.

Cechy charakterystyczne fotela muszelka — Shell Armchair

Fotel muszelka ma okrągłe siedzisko i stoi na cienkich, ozdobnych nóżkach. Swoim wyglądem przypomina muszlę (stąd jego nazwa), jest nietuzinkowy i niezwykle designerski. Siedzisko jest duże, wygodne, a obicie miłe w dotyku i przytulne. Najczęściej jest to aksamit. Z pozoru fotel może przytłaczać wnętrze swoim wyglądem i wielkością. Nic bardziej mylnego – fotel osadzony na cienkich, stylowych nóżkach dodaje lekkości do każdego wnętrza, w którym się znajduje. No właśnie, a w jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej? Czy fotel muszelka może zdobić wyłącznie stylowy salon?

Fotel muszelka w sypialni na poddaszu, a może w salonie?

Przywykliśmy do tego, że fotele stawiamy najczęściej w salonach. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Jeżeli tylko dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, fotel w salonie sprawdzi się idealnie. Podążając na najnowszymi trendami, powinniśmy postawić na fotel odróżniający się od reszty wypoczynku. Stylowa muszelka postawiona obok sofy Amelia z pikowanym oparciem bądź stylowej sofy Moon, sprawi, że wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru. Wystarczy dobrać do tego bardzo modne ostatnio zasłony do salonu, najlepiej te ciężkie, również wykonane z aksamitu. Można również powiesić lustro z kryształkami, które stworzy stylową przestrzeń glamour.

Fotel muszelka w sypialni na poddaszu? To świetny pomysł i rozwiązanie niezwykle praktyczne w miejscu, gdzie musimy raczej postawić na niskie, funkcjonalne meble. Sypialnia na poddaszu rządzi się swoimi prawami, mówimy tu przecież o sypialni ze skosami. Skosy wymagają odpowiedniej aranżacji przestrzeni i doboru nieco innych mebli niż w przypadku klasycznej sypialni.

Sypialnia to bardzo intymne miejsce, w którym chcemy przeważnie mieć nie tylko miejsce do spania, ale również spędzania czasu w samotności i spokoju. Sypialnia na poddaszu to miejsce, w którym świetnie sprawdzą się wspomniane wyżej fotele klubowe – niskie fotele z wygodnym siedziskiem, na cienkich nóżkach (jednym z nich jest fotel muszelka). Nóżki dodają lekkości, siedzisko jest nisko osadzone – nie będziemy zatem uderzać głową w sufit, wstając z fotela, a obicie bardzo przyjemne. Możemy wykorzystać fotel muszelka do codziennej lektury lub wykonywania porannego makijażu. Fotel muszelka w sypialni na poddaszu dogada się z towarzystwem w postaci stylowej konsoli, czy lustra glamour. Będzie świetnie wyglądał także w połączeniu z łóżkiem tapicerowanym, które da maksimum komfortu w niskiej sypialni ze skosami.

Fotel muszelka w sypialni na poddaszu – do jakiej sypialni będzie pasował?

Wiemy już, że Shell Armchair świetnie sprawdzi się w niskiej sypialni na poddaszu, ale do jakiego konkretnie stylu możemy dopasować ten designerski mebel?

Miękkie, obite aksamitem fotele idealnie wpisują się w charakter stylu glamour. Dekoracje, takie jak pikowania na siedzisku, czy metalowe, połyskujące nóżki idealnie odnajdą się we wnętrzu urządzonym w tym stylu.

Muszelki świetnie odnajdą się również w stylu retro. W końcu jest to mebel rodem z poprzedniej epoki. Sypialnia na poddaszu w stylu vintage wymaga jednak odpowiedniego przemyślenia całej koncepcji. Bez wątpienia musimy w tym przypadku postawić na akcesoria pochodzące z poprzednich epok, a najlepszym dopełnieniem dla shell armchair będą tutaj drewniane konsole lub komody na drewnianych nóżkach.

Nowoczesny, minimalistyczny i niezwykle modny ostatnio styl, kojarzy się z oszczędnością formy. Warto w takim razie dodać odrobinę kontrastu i w nowoczesnej sypialni na poddaszu, postawić fotel muszelka. Doda nieco przytulności, a wybierając tkaninę w kolorze jasnej szarości, zyskamy stylowy i funkcjonalny dodatek w sypialnianej przestrzeni, który będzie do niej idealnie pasował.

Link do produktu: