Opublikowano

Jak przytulnie urządzić pokój dzienny?

kawowy stolik metalowy czarny

Jak przytulnie urządzić pokój dzienny – to pytanie zadajemy sobie dość często, przystępując do wykańczania domu lub mieszkania. W końcu mamy do wyboru cały wachlarz inspiracji i nowoczesnych trendów wnętrzarskich, a salon to serce każdego domu. Jeżeli naprawdę zależy nam na ciepłym i przytulnym wnętrzu, warto zainspirować się skandynawską filozofią hygge, która coraz częściej z życia codziennego, przemycana jest do wnętrz.

Przykładem mogą być meble Nordic Line, dostępne w naszym sklepie. Już na etapie wstępnych projektów tworzone są zgodnie z ideologią mówiącą o tym, by łączyć naturę z pięknem i prostą formę z komfortem. Hygge wywodzi się dokładnie z Danii, a Duńczycy jako osoby, które czerpią przyjemności z najmniejszych rzeczy, uznawani są regularnie za najszczęśliwszych ludzi na świecie. Może zatem warto, zastanawiając się jak przytulnie urządzić pokój dzienny, zainspirować się stylem skandynawskim.

Przytulny pokój dzienny w stylu skandynawskim?

Przytulny pokój dzienny w stylu skandynawskim? Dlaczego nie! Hygge co prawda nie jest stylem wnętrzarskim, jednak przytulny dom odgrywa w nim najistotniejszą rolę. Nie jest z pewnością przypadkiem to, że zainteresowanie duńską filozofią rośnie w miesiącach zimowych. To właśnie wtedy, gdy dni są coraz krótsze, a słońce rzadko wyłania się zza chmur, marzymy o domowej, przytulnej oazie. Dziś skupiamy się na pokoju dziennym, który odgrywa w naszych domach kluczową rolę. Jak przytulnie urządzić pokój dzienny? Potraktujmy hygge jako inspirację – podczas urządzania wnętrz, wiele zależy od indywidualnych dodatków oraz przedmiotów użytkowych, ale jest również kilka dodatków i materiałów, które same w sobie tworzą przytulną atmosferę.

lampa stolowa do salonu
Lampa stołowa Famlight

 

Drewno to jeden z materiałów, który uznawany jest powszechnie za ciepły i przytulny. Stoi w opozycji do kamienia, metalu, czy szkła, którego nie może zabraknąć w chłodnym stylu industrialnym. Mówimy tu oczywiście o naturalnym drewnie, chociaż popularny fornir posiada wszystkie niezbędne właściwości i w gruncie rzeczy jest cienką warstwą prawdziwego drewna. Jedno jest pewne – drewno musi znaleźć się w przytulnym salonie. Możemy postawić na przykład komplet stolików kawowych Vinicio – które idealnie pasują do stylu skandynawskiego, przy okazji będąc gorącym trendem ostatniego sezonu.

Jeżeli pokój dzienny posiada większą przestrzeń, warto podzielić go na poszczególne strefy – jadalnianą, strefę relaksu, czy czytania. Takie rozwiązanie wprowadzi do wnętrza harmonię i porządek, a w takich wnętrzach zdecydowanie lepiej się odpoczywa.

Jak przytulnie urządzić pokój dzienny?

Pewnego rodzaju lekkość aranżacji jest sposobem na urządzenie przytulnego wnętrza. Powinno być po prostu nie przytłaczająco. Wbrew pozorom modny minimalizm, którego również dużo jest w stylu skandynawskim, nie przekreśla szansy na przytulne wnętrze. Wiele osób stwierdzi z pewnością, że to właśnie wspomniana wyżej harmonia, lekkość i prostota nadają przestrzeniom przytulności – my jesteśmy zadania, że tworzymy ją sami. Są jednak pewne kwestie, na które bezsprzecznie powinniśmy zwrócić uwagę, urządzając przytulny pokój dzienny:

  • Tekstylia – wybierajmy tekstylia według własnych upodobań, jednak wyłącznie te pasujące do całości aranżacji. Pamiętajmy przy tym, że przytulność wymaga uporządkowanej przestrzeni – nieużywane tekstylia, na których gromadzi się jedynie kurz, nie pomogą w osiągnięciu wymaganego efektu.
  • Odpowiednie oświetlenie – najlepiej jeżel oświetlenie będzie punktowe o ciepłej barwie, przypominające światło naturalne. Oświetlenie podczas aranżacji wnętrz ma ogromne znaczenia dla ostatecznego efektu i naszego nastroju.
    Wyważona ilość dekoracji – z dekoracjami nie można przesadzać. Ozdobne lustra z kryształkami, czy pikowane sofy zostawmy raczej dla stylu glamour. Postawmy na przykład na świece lub po prostu ciepło domowego kominka. To akurat bardzo ważny element filozofii hygge.
  • Kolory – podobnie jak oświetlenie, kolory mają ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Styl skandynawski to przede wszystkim biele, szarości, beże i ciepło naturalnego drewna.