Opublikowano

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni? 4 główne zasady

tapicerowane łóżko roma

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni – odpowiedź na to pytanie, to bardzo ważna kwestia. W końcu łóżko odpowiada za nasz zdrowy sen, a więc energię w ciągu dnia i dobre samopoczucie. Wygodne posłanie oraz przytulna atmosfera to must have każdej sypialnianej przestrzeni. Na rynku mamy obecnie do wyboru wiele ciekawych modeli łóżek: drewniane, metalowe, tapicerowane, z wezgłowiem lub z pojemnikiem na pościel. Niekiedy model nie jest jednak najważniejszy – to nasza indywidualna sprawa, jednak są pewne zasady, na które powinniśmy bezwzględnie zwrócić uwagę, wybierając łóżko do sypialni.

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni – wielkość

Wielkość łóżka ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu podczas snu. Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni – z pewnością na jego długość. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić tyle ile nasz wzrost plus 20 cm. Takie kryterium zagwarantuje, że wybierzemy optymalną długość i z pewnością łózko nie będzie za krótkie. Druga sprawa to szerokość łóżka do sypialni. Jeżeli śpimy we dwoje, najlepiej sprawdzi się szerokość materaca 180 cm lub 200 cm. Jeżeli szukamy łóżka dla singla, powinno wystarczyć 160 cm. Za komfort podczas snu w dużej mierze odpowiada przestrzeń, jaką mają osoby śpiące w danym łóżku. Łóżko musi dawać możliwość swobodnej zmiany pozycji. Jeżeli planujemy bądź mamy dzieci, weźmy również pod uwagę, że z pewnością będą odwiedzać nas w sypialni. Lepiej zatem mieć nieco zapasu.

tapicerowane łóżko belavio befame sypialnia boho

Łóżko z zagłówkiem, czy bez?

Zagłówek lub wezgłowie – zwał jak zwał, to ostatnimi czasy podstawowy element każdego łóżka. Chętnie wybieramy bowiem meble, które zapewniają nam maksimum wygody. Tapicerowane, miękkie wezgłowie świetnie sprawdzi się w momencie, gdy lubimy przed snem rozkoszować się wieczorną lekturą lub oglądaniem seriali. Będzie również umożliwiało wygodne spożywanie w łóżku porannej kawy. My zdecydowanie polecamy tapicerowane łóżko z zagłówkiem, szczególnie jako łóżko na poddaszu – gdzie mamy zdecydowanie mniej miejsca na dodatkowe meble.

tapicerowane łóżko Josue

Pojemnik na pościel

No właśnie i tu mamy dwie szkoły. Jedna mówi o tym, że pojemnik na pościel to dodatkowe miejsce do przechowywania, druga, że pojemnik ten powoduje tylko i wyłącznie gromadzenie się kurzu i brudu pod łóżkiem, które ciężko jest wyczyścić. I tu i tu jest trochę racji, jednak czasem nie mamy wyboru. Jeżeli posiadamy małe mieszkanie, każda dodatkowa przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota. W tym przypadku zdecydowanie lepiej wybrać łóżko z pojemnikiem na pościel. Schowamy tam poszewki, koce, czy pościel zimową i letnią – w zależności, jaka pora roku aktualnie panuje. Jeżeli natomiast dysponujemy dużą przestrzenią, mamy garderobę lub strych, chyba wygodniej wybrać łóżko bez pojemnika, właśnie po to, by utrzymać w domu idealny ład i porządek, bez konieczności wyjmowania pojemnika, chcąc odkurzyć sypialnię.

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Dochodzimy do pewnej, bardzo ważnej kwestii odpowiadając na pytanie- na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni. Bardzo często nie bierzemy pod uwagę tego, że łóżko jest przeważnie nieco szersze niż materac, dlatego te przykładowe 180 cm może nagle zmienić się w 190 cm albo więcej. Szerokość łóżka ma ogromne znaczenie dla komfortu poruszania się po sypialni. Musimy mieć jeszcze miejsce na postawienie szafek nocnych, które są niezwykle funkcjonalnym elementem sypialnianej przestrzeni. Warto również zwrócić uwagę na to, czy drzwi szafy lub komody będą mogły swobodnie się otwierać. Co jeszcze, poza łóżkiem ma wpływ na komfortowy sen? Przede wszystkim prosta i doskonale uporządkowana przestrzeń, dlatego w 2021 roku zdecydowanie stawiamy na powrót do historii – dużo drewna, przytulne, naturalne tekstylia i lekka, przejrzysta aranżacja. Nie zapominajmy również o punktowym oświetleniu. W sypialni przeważnie nie lubimy, mocnych, jasnych barw światła.

Świetnie sprawdzą się zatem lampki nocne, stylowa lampa stojąca, która oświetli wyłącznie miejsce, na którym nam akurat zależy lub lampy wiszące z dużym kloszem, który nieco stłumi promień światła.

Przykład ciekawego i eleganckiego łóżka do sypialni, to pikowane łóżko Belavio Befame lub Łóżko tapicerowane Roma. Zachęcamy do zapoznania się z meblami.