Opublikowano

Jak urządzić dom w duchu galmour?

Wszechobecny, tętniący życiem blask, będący tłem dla niebagatelnych, stylowych i różnorodnych aranżacyjnie mebli, dekoracji i bogatego oświetlenia, to kwintesencja stylu glamour. Styl ten – na pozór chaotyczny – pozwala wydobyć z głębi aranżacji wnętrz prawdziwe piękno, przesycone feerią barw, światłem i klasycznym uporządkowaniem.

Glamour w aranżacji wnętrz to również pewna niestandardowość. Styl ten, który zresztą istnieje już od ponad 100 lat, jest świetnym przykładem na to, że klasyka (nawet rozumiana w nieoczywisty, niestandardowy sposób) jeszcze nie oddała pola wszędobylskiej nowoczesności i minimalizmowi. Jak zatem zaaranżować typowe wnętrze glamour? Poniższy artykuł jest odpowiedzią na to pytanie.

Dom w stylu glamour – krok po kroku

Kompozycję typowego pomieszczenia utrzymanego w stylu glamour, można podzielić na trzy różne segmenty: podłogę, meble i ściany a także sufit.

Podłoga – podstawa aranżacji pomieszczenia

Podłoga w tym stylu obowiązkowo powinna być oparta na klasycznych – najlepiej laminowanych – panelach podłogowych. Ich charakterystyczny blask będzie doskonałym tłem dla świetlistego, bogatego w dodatki wnętrza. Kolor podłogi obowiązkowo winien opierać się na brązie występującym jednak w różnych odcieniach i odmianach. Najlepiej, jeśli będą one czerpać z barw naturalnego drewna.

Ściany – tło dla aranżacji glamour

Zgodnie z zasadami stylu glamour, kolorystyka ścian powinna charakteryzować się pewnym kontrastem. Zaleca się, by niektóre płaszczyzny były utrzymane w jasnej tonacji a niektóre w ciemnej. Optymalnym połączeniem jest tu barwa kremowa i ołówkowa. Pełny kontrast (to jest biel i czerń), wprowadzałby do wnętrza zbyt dużo nowoczesności i mógłby być kojarzony z nadmierną awangardą, bądź minimalizmem.

Meble – wypełnienie aranżacyjnej kompozycji

Jeśli chodzi o meble, to również i one powinny być usytuowane na zasadzie kontrastu. Jeśli wnętrze da się podzielić na kilka kolorystycznych segmentów, można zaimplementować w nich meble o zupełnie innej barwie. Przykładowo jasna kanapa sprawdzi się w otoczeniu ścian ciemnych (ołówkowych) a ciemnobrązowy stół (z czarnymi dodatkami) w otoczeniu ścian o kremowej kolorystyce. Co ważne, w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour nie może zabraknąć przeszkleń (blatów, luster, dekoracji). Pogłębiają one charakterystyczny blask pomieszczenia, dzięki czemu wygląda ono jeszcze bardziej stylowo.

Dekoracje ścian – szczegół, którego nie może zabraknąć

W zgodnym z wymogami stylu wnętrzu, dekoracje glamour odgrywają szczególną rolę. W błyszczących, wykonanych ze stali szlachetnej pucharach, można np. umieścić kwiaty. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, by wypełnić nimi wszechobecne kwietniki, a nawet… awangardowe doniczki. Dekoracje ścian również mogą składać się z wielu na pozór przypadkowych motywów, takich jak minimalistyczne, ultranowoczesne zegary, lustra glamour, kwietniki, a nawet niewielkie źródła światła. Ciekawą propozycją byłoby wprowadzenie do takiej aranżacji np. awangardowej serii luster glamour, która rozświetliłaby swym blaskiem tą bogatą kompozycję dekoracyjną.

Sufit – świetlne wypełnienie kompozycji

Zwieńczeniem sufitu w stylu glamour powinny być efektowne i awangardowe żyrandole, utrzymane w nowoczesnym i niestandardowym stylu. Zaleca się, by nie tylko rozświetlały one wnętrze, ale też same błyszczały feerią świetlnych punkcików. Mamy tu na myśli zwłaszcza kinkiety glamour a także żyrandole (2A, 2B i 2C).

Podsumowując, styl a co za tym idzie również dekoracje glamour, na pewno nie odeszły jeszcze w aranżacyjny niebyt. Wręcz przeciwnie – przeżywają one swój prawdziwy renesans.