Opublikowano

Jak urządzić sypialnie ze skosem?

Kluczem w kwestii, jak urządzić sypialnie ze skosem, jest przemyślana koncepcja wnętrza. Projekt, który uwzględni przestrzeń pod skosami, funkcjonalne meble oraz zapewnienie poczucia przestronności. Mimo trudności, jakie sprawia, poddasze jest świetnym miejscem na urządzenie prywatnej alkowy. Nieco inne oświetlenie i liczne zakamarki, sprawiają, że atmosfera staje się intymna i sprzyja wyciszeniu.

O ile otwarta przestrzeń na poddaszu, dachu dwuspadowego nie powoduje tylu trudności w aranżacji, to sytuacja zmienia się, gdy mamy do czynienia z niewielką przestrzenią pod dachem czterospadowym. Istnieją jednak sposoby na to, by i taka przestrzeń była funkcjonalna i nastrojowa.

Sypialnie ze skosem — dobry projekt sypialni to podstawa

Plan jest podstawą każdej aranżacji, szczególnie tej trudnej, jaką bez wątpienia jest sypialnia na poddaszu. Zanim zaczniemy wybierać meble i kolor ścian, należy wziąć kartkę, długopis i miarkę — bez tego, może okazać się, że nic nie będzie pasowało, chociażby do wysokości ścian. Koniecznie trzeba zmierzyć nachylenie skosów i wysokościach ścianek kolankowych. W następnej kolejności zdecydujmy, czy kupujemy komplet: łóżko i dwie szafki nocne, czy może szafę na wymiar. Następny krok determinuje ustalenie funkcji pomieszczenia. Należy bowiem wyznaczyć ciąg komunikacyjny, w najwyższych punktach pomieszczenia. Jeżeli zaplanujemy dokładnie wszystkie te kroki, będzie można przejść do przyjemniejszych kwestii, takich jak oświetlenie, kolor ścian i umeblowanie.

Jak urządzić sypialnie ze skosem — wybór łóżka

Lepiej unikać ustawienia łóżka, tam, gdzie znajdują się skosy. Zdecydowanie bezpieczniej będzie postawić łóżko, w miejscu, gdzie pomieszczenie będzie miało standardową wysokość. Czasem może okazać się jednak, że wystarczający będzie skos o wysokości 110 cm, przy ścianie i 190 cm przy boku łóżka. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie miękkie i komfortowe łóżko tapicerowane, które uchroni nas przed ewentualnym uderzeniem oraz pozwoli w pełnej wygodzie oddać się wieczornej lekturze. Dobrze, jeżeli będzie również nieco niższe.

komoda adisa maloy - sypialnia ze skosem

Sypialnia na poddaszu — pozostałe meble

Wbrew pozorom sypialnie na poddaszu dają fajne możliwości aranżacyjne. Podstawą są z pewnością szafki nocne, które poprzez swoje niewielkie wymiary, nie będą sprawiały problemu w aranżacji. Na szafkach, po obu stronach łóżka możemy postawić designerskie lampki, ponieważ z uwagi na układ pomieszczenia, nie zawsze będzie możliwe zawieszenie lamp wiszących. Z pewnością można również znaleźć komodę, która wysokością dopasuje się do skosów. Jeżeli zależy nam jednak na większej przestrzeni do przechowywania, można zdecydować się na zabudowanie skosów i stworzenie tam garderoby. Takie rozwiązanie zabierze z kolei kawałek wnętrza.

zobacz również