Opublikowano

Jak urządzić salon w stylu nowojorskim?

Jak urządzić salon w stylu nowojorskim? Otóż jest to nie lada wyzwanie, nawet dla projektantów, którzy na co dzień urządzają raczej klasyczne, nowoczesne wnętrza. Styl nowojorski wymaga wyczucia, smaku i znajomości wszystkich pozostałych stylów wnętrzarskich, z którymi lubi flirtować, zmieniając swoje oblicze. W loftowej przestrzeni staje się bowiem nieco eklektyczny, zaś w klasycznej wersji czerpie inspiracje ze stylu hampton, z którym ma wspólne korzenie. Często w nowojorskich wnętrzach można również ujrzeć ukłon w kierunku art deco, meble wykonane w tym stylu to cecha charakterystyczna przestrzeni urządzonych w duchu wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Styl nowojorski — synonim klasy i luksusu

Mówi się, że w Nowym Jorku każdy wierzy, że może zostać kimś, będąc nikim. Właśnie dlatego marzyciele ze wszystkich kontynentów, przybywali na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, zabierając ze sobą odmienną i oryginalną dla swojego kraju estetykę. W ten sposób powstał styl nowojorski — kultury mieszały się i znajdowały wspólny odnośnik, tworząc jedną, niepowtarzalną całość. Wnętrza w stylu nowojorskim wyróżniają się konkretnymi barwami, są to:

  • szarość,
  • beż,
  • biel,
  • czerń
  • oraz tak zwany taupe, czyli połączenie beżu z brązem.

Mile widziane są kontrasty. Dekoracje w stylu nowojorskim są raczej dyskretne, natomiast prawdziwe bogactwo objawia się w fakturach oraz materiałach, takich jak drewno, szkło, metal, nikiel, len, czy luksusowe obicia mebli tapicerowanych.

Wnętrze w stylu nowojorskim — przestrzeń i barwy

Fundament stylu nowojorskiego to przestrzeń. Zmęczeni mieszkańcy wielkiego i zatłoczonego miasta, pragnęli zaczerpnąć oddechu w przestronnym wnętrzu. Główną rolę odgrywa zatem salon z jadalnią i otwartą kuchnią, gdzie można spędzić wspólnie czas, po całym dniu w pracy. Drugi ważny aspekt to barwy. Biel lub jasne odcienie beżu i szarości, sprawiają, że wnętrza wydają się większe, bardziej przestronne, a przy okazji eleganckie i lekkie. Znana jest proporcja: 70% jasna baza – 30% kolor uzupełniający – 10% kontrapunkt. Tak jak pisaliśmy wyżej, Nowy Jork lubi kontrasty, a 10% mocniejszego, wyraźnego koloru we wnętrzu sprawi, że będzie można pokazać to, na czym najbardziej nam zależy — ważną pamiątkę lub dekoracje.

lampa wisząca alicia - salon w stylu nowojorskim

Jak urządzić salon w stylu nowojorskim — meble i dodatki

Gdy myślimy o salonie, zdecydowanie mamy na myśli salon z kuchnią w stylu nowojorskim, bądź salon z jadalnią. Styl wschodniego wybrzeża nawiązuje bowiem do luksusowych apartamentów, które zawsze cechują się otwartą przestrzenią. Inaczej niż Europejczycy, Nowojorczycy nie mają silnej potrzeby oddzielania pomieszczeń, kuchnie od salonu dzieli wyłącznie wyspa kuchenna lub sofy zwrócona tyłem do aneksu. Gdy ktoś z rodziny potrzebuje chwili dla siebie, udaje się do sypialni.

Salon urządzony w duchu wschodniego wybrzeża to nie miejsce na pstrokate dodatki w stylu glamour, nowoczesny design stylu skandynawskiego, czy postarzenia typu shabby chic. Tutaj liczy się luksus i elegancja. Materiały najwyższej jakości mają ogromne znaczenie, bez nich salon nowojorski nie istnieje. I tak jeżeli chodzi o meble tapicerowane, mile widziane są miękkie, połyskujące tkaniny oraz pikowania. Pikowania mogą być zdobione guzikami lub nawet kryształkami, choć z tym akurat trzeba uważać, żeby wnętrze nie nawiązywało do kiczowatego dla niektórych stylu glamour. W roli stolika kawowego występują czasem ozdobne pufy, choć jeżeli wolimy wykorzystywać je jako podnóżek, szkło lub marmur świetnie sprawdzą się jako blaty stolika kawowego. Oba te materiały idealnie wpisują się w idee stylu.

Dekoracje w stylu nowojorskim

Dekoracje w salonie odgrywają bardzo ważną rolę. Dodają przytulności i ciepła do mocno luksusowego i nieco chłodnego wnętrza. Jako dodatki świetnie sprawdzą się stojące lampy, charakterystyczne dla stylu wschodniego wybrzeża, poza rolą dekoracyjną, wprowadzają do wnętrza ciepły klimat. Warto postawić również na eleganckie lustra, ze zdobiona ramą oraz dekoracyjne poduszki.