Opublikowano

Meble ludwikowskie — barokowa elegancja we wnętrzach

Meble ludwikowskie, to elementy aranżacji wnętrz, wyróżniające się elegancją, opiewającą w luksus. Skąd wzięło się to tajemnicze określenie i co się za nim kryje? Czasy panowania, kolejno trzech królów o imieniu Ludwik, zapisały się na kartach historii na wszelakie sposoby, jednak jeżeli chodzi o aspekt aranżacji wnętrz, to właśnie bogato urządzone pałace i budynki dały początek nowemu nurtowi. Ówczesne wnętrza charakteryzowały się wszechobecnym przepychem i blichtrem, a zdobiły je meble mające monumentalną formę i bogate detale, zwane dziś meblami ludwikowskimi.

Czym wyróżniają się meble ludwikowskie?

Meble ludwikowskie, to melbę wykonane z najwyższej jakości materiału, często naturalnego drewna oraz posiadające piękną, bogato zdobioną tapicerkę. Jeżeli chodzi o meble, powstałe za czasów panowania Króla Słońce, czyli Ludwika XIV, to meble, które charakteryzuje ogromny przepych. Posiadają liczne złocenia, rzeźbienia oraz przeskalowane, czyli powiększone o parę rozmiarów.
Kiedy w Europie dominował styl rokoko, panował Ludwik XV, meble straciły wówczas na swej masywności, stając się bardziej delikatne i lekkie. Co prawda, w dalszym ciągu były bogato zdobione, jednak ich cechą stały się dekoracyjne nóżki.
Kolejny król, czyli Ludwik XVI wprowadził do wnętrz odrobinę uproszczenia form i zniwelował wszechobecny przepych. Europa wkroczyła wówczas w erę klasycyzmy, meble miały więc proste nóżki i tylko lekko dekoracyjny styl.

 

Najpopularniejsze meble ludwikowskie w nowym wydaniu

Nowoczesne meble ludwikowskie, to przede wszystkim piękne fotele. We wnętrzarskim slangu istnieje nawet określenie “fotel Ludwik”. Ciekawostką jest, że niektórzy historycy uważają, że to właśnie za czasów panowania Ludwika XIV, powstał słynny i kochany do dziś fotel Uszak. Poza fotelami, jako przykład mebla ludwikowskiego, można podać komody, stojące na ozdobnych nóżkach, z równie ciekawymi uchwytami. Również popularne konsole, to dzieło króla Ludwika XV. Dziś mają nieco unowocześnione formy i możemy cieszyć się nimi w praktycznie każdym wnętrzu.

Meble barokowe we wnętrzarskich aranżacjach

Meble w typie barokowym, mają dziś nowoczesne formy i z powodzeniem możemy stawiać je we wnętrzach nie tylko klasycznych i vintage, ale również glamour, czy loftach. Bardzo modny jest dziś eklektyzm, który pozwala łączyć elementy wnętrz, w całkiem odmiennym stylu. Ludwikowskie fotele, czyli na przykład popularny fotel Uszak, to mebel niezwykle komfortowy i designerski. Doda do salonowej aranżacji nutę elegancji i stylu. Pasuje nawet do mocno nowoczesnych wnętrz. Konsole z kolei wracają z wielkim hukiem, będąc prawdziwym wnętrzarskim must have. Świetnie nadają się do małego przedpokoju lub salonu w stylu glamour.