Opublikowano

Wnęki małe i duże – jak je zaaranżować?

narożnik belavio

Wnęki to dla niektórych prawdziwa zmora, dla innych specjalnie zaprojektowana dodatkowa przestrzeń. Mogą być małe, wąskie oraz dosyć duże. Niezależnie od wielkości warto mądrze zagospodarować wnęki, by były jak najbardziej funkcjonalne. W ten sposób zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania, do pracy bądź po prostu fajną przestrzeń dekoracyjną. Wnęki mogą występować właściwie wszędzie, zależnie od rodzaju przestrzeni z jaką mamy do czynienia. O ile dom projektujemy przeważnie sami, o tyle w starych kamienicach lub mieszkaniach wnęki po prostu są i zamiast irytować się tym faktem, lepiej przemyśleć jak fajnie zaaranżować dodatkową przestrzeń.

Wnęka w przedpokoju

Wnęka w przedpokoju daje wiele możliwości aranżacji. W zależności od wielkości i głębokości wnęki możemy zdecydować się na szafę wnękową lub siedzisko i stylowe pikowania na ścianie. Jeżeli natomiast wnęka na to pozwala można zdecydować się na niezwykle funkcjonalne i designerskie rozwiązanie jakim jest połączenie tych dwóch opcji. Przykładowo mogą to być wysuwane szuflady na tle pikowanej lub pomalowanej na modny ostatnio ciemny kolor ściany plus otwierana, wygodna pufa i wieszak na ubrania. Bardzo fajne we wnękach wyglądają również lustra, które optycznie powiększają przestrzeń. Oto przykłady dodatków idealnych do każdej stylowej wnęki w przedpokoju:

Pikowany kufer chesterfield

Pikowana pufa Dimas

Lustro metalowe prostokątne

 

 

 

Jeżeli wnęka jest naprawdę duża i chcemy zastosować rozwiązanie zaproponowane powyżej, nie zapominajmy o oświetleniu przestrzeni. Odpowiednie do wnęki w przedpokoju będą kinkiety:

Kinkiet MOD-K-1

W starym budownictwie wnęka zwana była często nyżą. Zazwyczaj było to miejsce połączone z obszernym salonem i służyło jako kameralna sypialnia. Obecnie właściciele małych mieszkań w kamienicach zamieniają nyżę na aneks kuchenny, a sypialnie umieszczają w dawnych przestrzeniach kuchennych. Pozwala to na uzyskanie części dziennej połączonej z jadalnianą i oddzielną, intymną przestrzeń sypialnianą. Meble kuchenne w dawnych nyżach najczęściej należy wykonać pod wymiar, by zyskać jak najbardziej funkcjonalną kuchnię i wykorzystać maksimum miejsca. Jak łatwo się domyślić, w małym mieszkaniu ciężko o wielki stół jadalniany.

Polecamy za to wykonanie wyspy kuchennej. Wyspa plus odpowiednie oświetlenie i krzesła, a raczej hokery stworzy w kuchni typową przestrzeń jadalnianą i pozwoli na zachowanie czystości w salonie.

Hokery bez trudu dopasujemy do stylu całego mieszkania:

Nowoczesny hoker Adan

 

Nad wyspą najlepiej sprawdzą się lampy wiszące, które całe swoje światło skupią na blacie:

Wisząca lampa Suelo

Wnęka jako kącik do pracy

Jeżeli nie posiadamy wystarczająco dużo miejsca na urządzenie własnego gabinetu, ale mamy w mieszkaniu wnękę – wykorzystajmy ją jako kącik do pracy. To bardzo funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie. Możliwości zagospodarowania wnęki uzależnione są od jej wielkości i głębokości. Jeżeli wnęka jest duża możemy wstawić biurko, jeżeli nie, zastosujmy otwierany, przymocowany do ściany blat. Nad nim możemy umieścić półki, zyskując miejsce na książki bądź dokumenty. Miejsce do pracy wymaga odpowiedniego oświetlenia postawmy, więc na stylową lampę gabinetową:

Lampa gabinetowa EMP-LG-1

Wnęka w salonie

Wnęka w salonie to dla wielu zmora podczas projektowania przestrzeni. Zupełnie niepotrzebnie denerwujemy się, gdy widzimy wnękę w mieszkaniu, które zamierzamy kupić. To przecież dodatkowe miejsce do przechowywania lub fantastyczne miejsce do ciekawych dekoracji. Podobnie jak w przypadku pozostałych wnęk, wszystko zależy od jej wielkości. To rozmiar warunkuje nam na co możemy wnękę wykorzystać. Salon daje ogromne możliwości aranżacyjne wnęki: półki na książki i bibeloty, komoda z lustrem, stylowa konsola, regał, dekoracyjna lampa stojąca z pięknym obrazem na ścianie, bądź kinkiet, który obraz oświetla, lustro odbijające to co chcemy uwidocznić, ramki z rodzinnymi zdjęciami. Możliwości są nieograniczone, a wnęka w salonie może być jego dużym atutem, wystarczy mieć na nią pomysł. Poniżej prezentujemy produkty, które świetnie sprawdzą się w salonowej wnęce:

Konsole, które królowały w wieku XVI i wracają do łask z wielkim hukiem to prawdziwy hit i świetny pomysł na wykorzystanie przestrzeni we wnęce. Zyskujemy dodatkowe miejsce na drobne przedmioty oraz dekoracje.

Konsola Jovita z szufladą

Regał to pomysł na większą wnękę i dodatkowe miejsce do przechowywania. Możemy ustawić na nim po prostu książki lub wykorzystać go jako element typowo dekoracyjny:

Nowoczesny regał Franco

Komoda we wnęce nie będzie zagracała przestrzeni, a my zyskamy miejsce do przechowywania:

Komoda Etia

Na pierwszy rzut oka, wnęka to aranżacyjne wyzwanie. Małe, często nieustawne, wydają się totalne zbędne. Warto jednak spojrzeć na wnękę jako na prawdziwą przyjaciółkę porządku i ciekawych, designerskich stylizacji. Wnęki dają nieograniczone możliwości aranżacji i pełnią naprawdę praktyczną i funkcjonalną rolę w mieszkaniu i domu.