Opublikowano

Fotel Uszak

uszatek sofa

Fotel Uszak, to idealny przykład tego, że dobry design jest w stanie przetrwać pokolenia. Uszak to mebel ponadczasowy, stylowy, niezwykle wygodny i popularny. To również przykład mebla, który idealnie wpasuje się w większość salonowych aranżacji wnętrz niezależnie od stylu w jakim są urządzone. Fotel Uszak to po prostu ikona designu, którą każdy pragnie mieć w swoim salonie. Co ciekawe, jego historia sięga XVI wieku i warto ją poznać zanim zdecydujemy się na zakup.

Fotel Uszak – nazwa i pochodzenie

Fotel Uszak, to konstrukcja znana od ponad 500 lat. Pierwszy model Uszaka powstał w Anglii, w XVI wieku. Zimna angielska pogoda i stałe przeciągi zmusiły projektantów do stworzenia mebla idealnego dla elity, która stale narzekała na klimat. Arystokratki szybko pokochały Uszaka i zasiadając w nim w swych zwiewnych sukienkach chroniły głowę przed skutkami przeciągu. To było właśnie główne przeznaczenie Uszaka, który z prędkością światła zdobył popularność. Do tego stopnia, że w wieku XVII Ludwik XIV przypisał sobie wyprodukowanie pierwszego Uszaka, zachwycony jego designem i funkcjonalnością. Uszaki początkowo kojarzone były z czymś bardzo luksusowym, na co mogły pozwolić sobie głównie elity. Niektórym kojarzył się nawet z tronem – czyli ojcem chrzestnym wszystkich foteli. Wykonywany był z wysokiej jakości materiałów, oczywiście jak na tamte czasy.

fotel uszak valerio - jak wybrać fotel
fot. fotel Uszak (uszatek)

 

Nazwa jednoznacznie kojarzy się z kształtem fotela, a z angielskiego oznacza wingback chair. Fotel Uszak to wysokie oparcie i zaokrąglone, wysokie boki, skonstruowane tak, by chroniły głowę siedzącego. Siedzisko fotela jest głębokie i niezwykle komfortowe. Fotel może zatem kojarzyć się ze skrzydłami – lub po naszemu z uszami.

Rodzaje foteli Uszak

Z biegiem lat Uszaki stawały się coraz bardziej stylowe i komfortowe. Dziś możemy znaleźć je praktycznie w każdym sklepie meblowym. Posiadają różne funkcjonalności, rodzaje i przeznaczenie:

  • Uszak dla dzieci – wyróżnia się nieco mniejszym rozmiarem. Idealnie pasuje do pokoju dziecka. Gwarantuje stylowy wygląd wnętrza i wysoki komfort użytkowania dla najmłodszych.
  • Fotel Uszak rozkładany – rozkładany model Uszaka to propozycja dla tych, którzy lubią uciąć sobie popołudniową drzemkę w fotelu.
  • Fotel Uszak z podnóżkiem – najwyższa wygoda użytkowania. Idealne rozwiązanie podczas oglądania serialu bądź czytania książki
  • Fotel Uszak bujany – komfort dla starszych, ale również dla karmiących mam. Pozwala na wygodne ułożenie się podczas karmienia i łagodne kołysanie, podczas którego zaśnie każdy malec

Fotel Uszak to ponadczasowy design, który pokochały miliony. Swą popularność zawdzięcza wygodzie, funkcjonalności i uniwersalności. Niegdyś stawiany był w pobliżu kominka wraz z podnóżkiem, stanowiąc luksusową formę relaksu. Dziś szeroki wybór modeli Uszaków znanych też jako fotel uszatek sprawia, że odnajdują się świetnie w każdym wnętrzu będąc idealnym dopełnieniem salonowej aranżacji i strefy wypoczynku.

Zobacz przykładowe fotele uszaki w naszym sklepie:

Fotel uszak Simone

Fotel Uszatek