Opublikowano

Czym czyścić meble, by długo nam służyły?

ciemne ściany w salonie - sofa amelia

Jak i czym czyścić meble skórzane i tapicerowane? Każda porządna pani domu wykonuje kilka razy w roku generalne porządki. Przeważnie odbywa się to przed świętami, nowym rokiem, czy nadejściem wiosny. Często nawet te generalne porządki pomijają jedną, bardzo ważną kwestię: czyszczenie mebli. Z daleka wyglądają w porządku, jednak z bliska widać na nich najmniejszą ryskę, czy plamę.

Jeszcze inaczej sprawa wygląda, gdy posiadamy wśród swoich domowników małe dziecko bądź zwierzę. Wtedy często zastanawiamy się, jakie tkaniny wybrać, by było je łatwo czyścić i czynność tę wykonujemy naprawdę często. Każdy materiał wymaga bowiem innego podejścia. Nie bez powodu, najczęściej wyszukiwane frazy w internecie brzmią: jak skutecznie wyczyścić meble tapicerowane, jak czyścić meble ze skóry naturalnej, czy czym myć meble ze skóry.

Dbanie o meble tapicerowane to niestety nie taka łatwa sprawa. Poniżej odpowiemy, jak czyścić meble tapicerowane domowym sposobem i nie tylko oraz jak wyczyścić meble skórzane, czy jak czyścić jasne meble tapicerowane.

Narożnik Bullet Befame w aranżacji - czym czyścić meble skórzane i tapicerowane

Czym czyścić meble skórzane?

Czym czyścić meble skórzane bądź inaczej, czym myć meble skórzane? Jest to bardzo ważne pytanie z uwagi na dużą wartość skórzanych mebli wypoczynkowych. Kupując takie meble przeważnie mamy na myśli inwestycję na długie lata. Istnieją dwa sposoby na to, czym wyczyścić meble skórzane. Jeden wykorzystuje to, co przeważnie mamy w domu, drugi to profesjonalne środki pielęgnujące,

  • Sposób numer jeden to woda i płatki mydlane. Należy dokładnie zanurzyć ściereczkę w przygotowanym wcześniej roztworze i mocno ją wycisnąć. Słowo mocno to słowo klucz, ponieważ nadmiar wody może bardzo zaszkodzić skórze. Następnie przecieramy kanapę bądź fotel na całej powierzchni. Jeżeli natrafimy na trudniejsze zabrudzenie, możemy wykorzystać szczoteczkę do zębów.
  • Drugi sposób to profesjonalne produkty do czyszczenia skór. Tu, odpowiadamy na pytanie, czym wyczyścić jasne meble skórzane. Będzie to bowiem bezpieczniejszy sposób, szczególnie dla jasnych mebli skórzanych. Istnieje wielu producentów środków do czyszczenia mebli ze skóry. W każdym przypadku należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Co ważne, w gamie specyfików do pielęgnacji i czyszczenia skór znajdziemy środki służące do usuwania przebarwień z jasnych skór właśnie.

Czyszczenie mebli — domowe sposoby

Jak wyczyścić meble ze skóry w domowym zaciszu? Oto kilka skutecznych porad na, to jak czyścić meble ze skóry naturalnej. Jeżeli nie chcemy wydawać fortuny na środki do czyszczenia, warto zastosować stare, sprawdzone, domowe sposoby. Do czyszczenia skóry świetnie nadaje się woda z mydłem lub płyn do demakijażu. Co ciekawe, możemy do tego wykorzystać również nawilżane, dziecięce chusteczki. Należy jednak pamiętać, że po takich zabiegach mebel musi zostać wytarty do sucha.

Plamy na meblach skórzanych

Ciężkie plamy takie jak ślady po długopisie, czy lakierze do paznokci zmyje zmywacz do paznokci. Przed tym zabiegiem należy jednak odpowiednio natłuścić powierzchnię. Dzieła malarskie dzieci usuniemy za pomocą alkoholu, a plamę po piwie za pomocą octu. Bardzo ważną zasadą, gdy czyścimy meble skórzane na własną rękę, jest wcześniejsze przetestowanie sposobu na niewidocznym miejscu. Jeżeli chodzi o odpowiedź, czym czyścić jasne meble skórzane i jak czyścić skórzane meble domowym sposobem, gdy mają bardzo jasny kolor, podpowiadamy: czyść meble profesjonalnymi kosmetykami.

Jak czyścić meble skórzane?

Jak wyczyścić meble skórzane to kolejna bardzo ważna kwestia, a właściwie pytanie podczas postępowania z tak drogim i ekskluzywnym produktem. Kluczowym czynnikiem jest rodzaj skóry, z jaką mamy do czynienia. Jest ich kilka i każda wymaga innego podejścia. Jednak jedna, a właściwie dwie złote rady dotyczące tego, jak myć skórzane meble.

  • Pierwsza to delikatność, druga nieeksperymentowanie. Posiadając skórzane meble bardzo ważne jest, by przynajmniej raz w tygodniu je odkurzać. Tylko wtedy będą dobrze prezentowały się przez lata.
  • Druga kwestia i to dotyczy również tego, jak czyścić jasne meble skórzane, to przecieranie raz w tygodniu wilgotną ściereczką. Nie mokrą, a wilgotną. Używać do tego możemy albo płynu z wodą, albo profesjonalnych preparatów.

Jak czyścić meble tapicerowane?

Jak czyścić meble bądź najważniejsze, jak czyścić jasne meble tapicerowane, których w polskich domach jest najwięcej? Sposób czyszczenia i środki, jakich używamy uzależniony, jest od tego, z jaką tkaniną mamy do czynienia.
Jeżeli posiadamy meble z bawełnianym obiciem, w pierwszej kolejności powinniśmy je dokładnie i systematycznie odkurzać. Do czyszczenia używamy specjalnych pianek bądź płynów przeznaczonych to mycia tkanin bawełnianych. Spryskujemy powierzchnię kanapy lub fotela, czekamy około gdzie, następnie ściereczką ścieramy i czyścimy delikatnie, dopóki brud nie zejdzie. Ważne, by środek nie zamoczył wypełnienia pod tkaniną.

Pokrycie z aksamitu bądź weluru czyścimy zgodnie z kursem włosia. Może nam do tego posłużyć roztwór 1 litra zimnej wody i 2 łyżek amoniaku. Płyn bardzo delikatnie wcieramy ściereczką i pozostawiamy na około godzinę. Posklejane włókna suszymy niezbyt ciepłym powietrzem, na przykład suszarką do włosów. Poza typowo domowym sposobem możemy również użyć dedykowanych do tych tkanin preparatów.

zobacz również: