Opublikowano

​Loftowe krzesła – moda w minimalistycznym wnętrzu

krzesło tone soft marakuja salud

Urządzając industrialną przestrzeń, często zastanawiamy się nad konkretnymi meblami — jak powinny wyglądać, z czego powinny być wykonane. Czy loftowe z góry oznacza metalowe, drewniane, a może tapicerowane krzesło? Jedno jest pewne — wnętrza w industrialnym, amerykańskim loftowym stylu biją aktualnie rekordy popularności. Meble w tych wnętrzach odgrywają szczególnie ważną rolę, muszą wpisywać się w idee stylu. Wielu z nas traktuje meble, takie jak krzesła jako meble wyłącznie funkcjonalne. Rzeczywistość pokazuje jednak, że mają one ogromny potencjał, jeżeli chodzi o kształtowanie dekoracyjności poszczególnych aranżacji. Jakie zatem powinno być loftowe krzesło i o co chodzi w stylu industrialnym?

Styl industrialny, loftowy – charakterystyka

Styl loftowy wywodzi się z czasów recesji w Stanach Zjednoczonych. Charakteryzuje się minimalizmem, prostotą wszystkich elementów wyposażenia oraz wykorzystaniem surowych materiałów, takich jak cegła, szkło, beton, czy drewno oraz wysokimi sufitami i licznymi przeszkleniami. Punktowe, liczne oświetlenie i krzesła krzesła powinny bezapelacyjnie znaleźć się w takim wnętrzu. Nowoczesny design z surowym wyrazem. I ta zasada tyczy się właściwie wszystkich mebli w lofcie.

krzesło rias My Modern Home
fot. krzesło Rias

Loftowe krzesła, to właściwie jakie?

Krzesła industrialne, czy potocznie nazywane krzesła loftowe to wyjątkowe meble, wyróżniające się na tle swoich meblowych krewnych. Krzesło loftowe może być wykonane z każdego materiału — ważne, by miało minimalistyczny, industrialny charakter. Fajnie, gdyby miało metalowe nogi, postarzane drewno lub szczotkowaną stal. Najczęstszym wyborem inwestorów wciąż są jednak metalowe krzesła loftowe. Naszym zdaniem można jednak pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, odchodząc od tego, co znane i standardowe, decydując się na przykład na drewniane krzesło loftowe bądź nawet tapicerowane. Tapicerowane krzesło z metalowymi nogami i szarą tapicerką na siedzisku może oznaczać istnie loftowe krzesło szare — niezwykle modne.

Krzesło loftowe — z czym je łączyć?

Loftowe krzesło jest pozbawione fantazyjnych zdobień, złotych nóg, czy pikowań. Podobnie sytuacja wygląda ze stołem. Loftowy stól, to najczęściej stół stojący na metalowej lub drewnianej nodze, z metalowym lub drewnianym blatem — najlepiej z postarzanego drewna. Pamiętajmy, że styl loftowy nawiązuje do opuszczonych fabryk z lat 50. Nawiązuje do recesji, do okresu, w którym w zasadzie wszystko, co znajdowało się we wnętrzach, było przypadkowe — znalezione znalezione, odzyskane. Właśnie dlatego krzesło nigdy nie stanowi kompletu ze stołem.

Powinniśmy dobrać do stołu takie krzesła, które będą wyglądały jak wybrane przypadkowo. Mogą nawet się od siebie różnić. Nie musimy kupować wszystkich krzeseł w komplecie. Styl loftowy to również mieszanie różnych stylów. Krzesła w jadalni mogą więc być drewniane, metalowe, tapicerowane, a nawet boho.

A co jeżeli zamiast dużej jadalni, posiadamy w swoim nowoczesnym lofcie wyspę? Czy możemy znaleźć odpowiednie loftowe krzesła barowe? Oczywiście, że tak, kierując się dokładnie takimi samymi zasadami, jak w przypadku jadalnianych krzeseł loftowych. Mogą to być na przykład krzesła loftowe skórzane czarne na metalowej skośnej nodze lub eleganckie krzesła loftowe czarne ze skóry z przeszyciami. Ważne, by wysokością pasowały do wysokości blatu wyspy.

Krzesło Rias

Zobacz krzesła w naszym sklepie internetowym: krzesła loftowe